top of page
Writer's pictureMJM

Ohlášení - Jak je na tom tribal EDH po roce a jak to zkusíme dál

Drazí!

Je tomu rok, co jsme upekli tento náš vlastní domácí formát. Za tu dobu jsme stihli 4 turnaje, z toho dva "velké" se 16 resp. 17 účastníky a Top 4. Viděli jsme ty nejrůznější triby, překvapivé i méně buildy. Na obou turnajích v Uzeničkách se překvapivě prakticky neopakoval žádný tribe (jedinou výjimkou byli dvoji goblini na úplně prvním turnaji). Objevili se někdy jasní favoriti, málokdy jasní looseři. Hry jsme pozorovali a poslouchali, co říkáte, ne že ne. A abychom to měli ještě potvrzené, nechali jsme vás vyplnit dotazník.

Co jsme z toho vyvodili? Ačkoli to vypadá, že jste s formátem převážně spokojeni, zkusíme s ním trochu zatřást a podíváme se, co to udělá. Čeká nás tedy větší počet změn, některé menší, některé zásadnější. Nejprve si projděme, co jste nám sdělili, a potom, co z toho vyvodíme.

Pro info: celkem jsme obdrželi 14 odpovědí, což není mnoho, ale v mnoha ohledech (až na jednu otázku, která byla zjevně špatně položená) byly až překvapivě konzistentní. Rozdělíme si to do několika kategorií:


Deckbuilding - Tribe a relevantní karty


Asi nejvíce připomínek a návrhů se týká samotného základu stavby balíku - výběru vhodného tribe. Jak je vidět z odpovědí níže, nabídka tribů, které vůbec je možné postavit sice není extra omezená, ale mohla by podle vás být lepší. My si to myslíme taky.

Padaly návrhy snižující limit 33+1 karet na 30 nebo dokonce 25. To je podle nás ale spíše rozmělňující. Ano, formát chceme spíše založen an hraní potvor, proto je to tribal. Ano, omezuje to trochu kontrolní strategie, které mají méně prostoru. Na druhou stranu je fajn, když je z decklistu na první pohled jasné, který tribe je ten určující. Pokud bychom limit snížili třeba na 25, nebyl by takový problém mít tam vedle sebe klidně dva triby.

Nicméně abychom rozšířili nabídku, rozhodli jsme se přijmout úpravu, která také dostala nejvíce hlasů - mezi pro tribe relevantní karty se nyní budou počítat jakékoliv karty, které mají daný tribe v subtypu nebo v rules textu. Tedy například Ghitu Encampment je warrior-relevantní karta, i když se jedná o land, Endless Ranks of the Dead nebo Liliana, Dreadhorde General jsou zase zombie-relevantní atd. Pozor při vyhledávání, třeba takový Thopter Arrest není relevantní pro thoptéry!


Deckbuilding - Triby a Síň slávy


Ano, je to tak. Nejsou si všechny triby rovny. Některé jsou už z principu své mechaniky více či méně "broken" (echmsliveřiechm). Některé mohou těžit z toho, že jsou tu od samého začátku a mají obrovskou zásobu karet, ze kterých se dá vybírat ta naprostá Crème de la Crème. Je poznat, že hrají trochu jinou ligu. Vyhrávaly by příliš často a narušovali chuť hrát cokoliv jiného. Proto jsme se rozhodli Síň slávy rozdělit na samotnou Síň slávy a Foyer slávy. Jak to bude fungovat?

Tribe, který se vyskytne v Top 4 velkého turnaje je uveden do Foyer slávy a po následující rok se nesmí hrát. To je tedy podobné Síni slávy, jak fungovala doteď. Navíc, tribe, který se ocitne ve Foyer slávy potřetí je uveden do Síně slávy a už se nesmí hrát vůbec nikdy.

A abychom si ušetřili trochu času s vylučováním zjevného, rovnou tímto okamžikem uvádíme 4 tribe přímo do Síně slávy, a to Slivery, Humany, Elfy a Gobliny. Tyto triby tedy nesmí být tím zvoleným tribem. Ve Foyer slávy se po MMMM 2020 v Uzeničkách nachází pouze Warrioři a Trpaslíci.


Deckbuilding - Bany a Unbany(!)


Některé karty nám při byhodnocování nebezpečnosti prostě unikly. Zjevným příkladem je An-Zerrin Ruins nebo Balance. Dále jsou karty, které dávají hráči, který je zahrál velkou výhodu a který je obtížnější se zbavit, zvláště, když je na to oponent sám. Z tohoto důvodu jdou pod zámek také Cavern of Souls a Wasteland.

A jako poslední si u nás neškrtne ani Vydrýsek (ano, správně, pokračujte k další části!).

Některé karty jsou silné jako generálové, ale v 99 zase tolik paseky nenadělají. Jak to umí rozjet nám (ne)hezky předvedla Winota, Joiner of Forces. A jak to umí pěkně vykombinovat takový Scion of the Ur-Dragon raději ani vidět nechceme.

Naopak, díky restrikci dané vybraným tribem (a se zakázáním humanů) jsme usoudili, že možná nebude potřeba se bát takových es, jako je Yawgmoth, Thran Physician nebo Breya, Etherium Shaper a Urza, Lord High Artificer (přičemž na poslední dva si budeme dávat pozor a jsou tedy "venku jen na podmínku").

Několik karet je nám silně podezřelých, ale zatím se nezdá, že by metahru nějak pokřivovaly, nicméně místo na watchlistu nyní mají Kess, Dissident Mage (jako commander), Fierce Guardianship a Thassa's Oracle.

Co se vašich návrhů na unbany týče, pouze dvě karty měly dva hlasy (a žádná více) - Cyclonic Rift a Price of Progress. U obou karet si však myslíme, že důvody pro jejich ban trvají (Rift je v duelu založeném na potvorách prostě zničující a PoP zase disproporčně hodně ubližuje vícebarevným balíkům) a žádné další změny se tedy nekonají.


Deckbuilding - Další změny


Abychom vám deckbuilding zase trochu usnadnili, rozhodli jsme se povolit erratovanou mechaniku Companion (kterou jsme zakázali v původně vytištěné podobě). Podle současných pravidel tedy můžete mít 101. kartu, která se nachází na začátku hry ve své speciální zóně (lícem vzhůru), musí spadat do barevné identity generála a balík musí splňovat její "companion" podmínku. Kdykoliv během hry, kdy můžete zahrát sorcery (tedy ve své amin fázi při prázdném stacku) můžete využít speciální akci, zaplatit {3} a dát si danou kartu do ruky (od této chvíle je "ve hře", do své zóny se vrátí až před začátkem další hry). Tato speciální akce nepoužívá stack. Podrobně to najdete v Comprehensive Rules pod číslem 702.138.

A abychom ulevili vaší peněžence, pokud o to stojíte, povolujeme hrát karty se zlatým okrajem (pokud jsou jinak legální):-).


Turnajová pravidla


Zde byly jediné připomínky ohledně Hidden agendy, která vám přišla "podivná", ale v zásadě nikdo zásadně proti. Nám přijde tato mechanika celkem zábavná a každopádně je dobrovolná. Pokud nechcete (nebo naopak chcete svého soupeře zastrašit), můžete svého generála odkrýt hned na začátku hry.


Závěrem


Z průzkumu vyplývá, že jste s formátem víceméně spokojení a když navrhujete změny, tak k horšímu, jinak si neumím vysvětlit rozpor v následujících grafech:-)


Tak doufáme, že se vám to bude líbit. Do budoucna bychom rádi hráli o něco častěji byť menší turnaje, ať nestavíme balíky jen dvakrát za rok a formát má více prostoru na to se vytribit (pun intended).

Pokud máte jakékoliv připomínky, napište nám nejlépe asi na FB. Do samotného pravidlového článku úpravy zahrneme, až se debata nějak ustálí.

Mějte se a brewingu zdar!

Renné & Matěj


109 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page